DOLAR

32,3764

0.19%
EURO

34,8831

0.27%
ALTIN(gr)

2.408,28

0,07%
BİST 100

10116

0,07%
Kariyer basamaklarında ‘fazla kilo’ engeli: İşimizde yükselmek için formda olmak zorunda mıyız? ‘Performansı yüksek olmasına rağmen kilolu diye işten…
  • Fox Haberler
  • Ekonomi
  • Kariyer basamaklarında ‘fazla kilo’ engeli: İşimizde yükselmek için formda olmak zorunda mıyız? ‘Performansı yüksek olmasına rağmen kilolu diye işten…

Kariyer basamaklarında ‘fazla kilo’ engeli: İşimizde yükselmek için formda olmak zorunda mıyız? ‘Performansı yüksek olmasına rağmen kilolu diye işten…

Beden pozitifliği hareketi, son 10 yılda büyük beden mankenlerin ve markaların büyük beden ürünlerinin de etkisiyle ses getirdi ancak hâlâ görünüşü sebebiyle...

ABONE OL
28 Temmuz 2023 09:00
Kariyer basamaklarında ‘fazla kilo’ engeli: İşimizde yükselmek için formda olmak zorunda mıyız? ‘Performansı yüksek olmasına rağmen kilolu diye işten…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haberin Devamı

Fazla kilolu olmak hayatın her alanında insanların karşısına bir mani olarak çıkabiliyor. İş yaşamı da buna dahil…

ABD’de yaşayan Michelle Matthews bunu birebir deneyimlerden biri. Teknoloji ürünleri tasarım direktörü olarak çalışan Michelle, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, geriye dönüp baktığında amel arkadaşlarının kilosuyla ilgili yorumlarına fazla sık maruz kaldığını söyledi.

Mesela bir amel yemeğinde, ekip arkadaşlarından biri Matthews’un ne kadar fazla yemek yediğine dikkat çekmiş, şirketteki bir üst düzey yönetici ise terfi kazanamadığında ona ‘fiziksel olarak bir önder gibi görünmesi gerektiğini’ söylemişti.

Matthews, 2020 yılında pandemi sebebiyle uzaktan çalışmaya geçene kadar bu cin söylemlerle ne kadar sık karşılaştığını ve bu durumun kariyerini ne kadar fazla etkilediğini kavrayamamıştı.

Haberin Devamı

Kendini kocaman bir insan olarak tanımlayan 38 yaşındaki Matthews, “Fiziksel özelliklerim hakkında ne kadar düşündüğümün farkında değildim. Meğer aklımı fazla meşgul ediyormuş” dedi.

UZAKTAN ÇALIŞMANIN OLUMLU ETKİSİ OLDU

Uzaktan çalışma, fazla kilolu bazı insanlar için günlük hayatı değiştirdi. Matthews, 2020’de evden çalışmaya başladığında ne giyeceği veya fiziksel görünümü konusunda fazla çok endişelenmeyi bıraktığını söyledi.

Bu dönemde Matthews’un karşısına yeni amel fırsatları çıktı. 2021’de bir sıhhat şirketinde ürün tasarımı direktörü olarak işe başlayan Matthews, daha sonra kıdemli direktörlüğe terfi etti. Matthews’a göre bunda görüşmeleri ve toplantıları sima yüze değil video konferans yoluyla yapmasının da etkisi aka oldu. Çünkü kameranın açısını daha az kilolu görünmesini sağlayacak şekilde ayarlayabiliyordu.

1000 KİŞİDEN 110’U “İŞE ALIMDA KİLO ETKİLİ” DEDİ

Çalışanlar ve işe alım uzmanları, kişilerin kiloları nedeniyle damgalanmasının amel yerlerinde nadiren konuşulan ancak fazla yaygın bir hal olduğunu söylüyor. İş hayatı üzerinde yapılan pek fazla araştırma da kilolu insanların yüksek maaş alma ve terfi etme ihtimallerinin zayıflara kıyasla daha az olduğunu çünkü kiloluların tembel, disiplinsiz gibi negatif özelliklerle yaftalandığını ortaya koyuyor.

Haberin Devamı

1000’den fazla insan kaynakları uzmanının katıldığı bir ankette, katılımcıların 110’u kişinin kilosunun işe alma kararlarında etkili olduğunu söyledi. İnsan kaynakları profesyonel ağı SHRM tarafından yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirilen bir ankette ise katılımcıların yarısı, ‘sağlıklı görünen’ çalışanlarla iletişim kurmayı tercih ettiklerini belirtti.

‘PERFORMANSI YÜKSEK OLMASINA RAĞMEN KİLOLU DİYE İŞTEN ÇIKARILANLAR VAR’

İnsan Kaynakları Danışmanı Tuba Karagöz Sever, “Son zamanlarda, teknolojinin de sağladığı imkânlarla fiziksel manzara anlayışı ön planda olmaya başladı. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde insanlar amel hayatında kiloları yüzünden negatif ayrımcılığa uğruyor. Zayıf olmanın sağlıklı olmak ve imaj ile eşdeğer görüldüğü günümüz profesyonel yaşamda zayıf olanlar her zaman bir adım önde yer alıyor” diye konuştu.

Haberin Devamı

Performansı yüksek olmasına rağmen sadece kilolu diye işten çıkarılan örnekler olduğunu vurgulayan Sever, “Yapılan akademik veya umumi araştırmalar da kilolu insanların daha az çekici, başarısız ve sıkıcı olarak algılandığını gösteriyor. Fiziksel olarak çekici kişilerle amel görüşmeleri yapılması da bu kişilerin işe alınma kariyerlerinde hızlı ilerleme olasılıkları da daha yüksek. Başarı önemli bir ölçüt fakat kişisel imaj kavramı olarak anlatım ettiğimiz bir nokta da var. İşe alınacak, adayların ya da çalışanların mevcut potansiyelleri ve yetenekleri kariyer yolculuklarında en belirleyici etken oluyor” dedi ve ekledi:

“Bununla beraber birçok farklı kriter de değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bunlar, çalışanın geçmiş deneyimleri, mevcut başarısı, eğitimi, uzmanlık alanları, özel yetenekleri, kurumun hali hazırda beklediği davranışsal yetkinleridir ve yeni dünyaya yani teknolojik dünyaya uyum sağlamayı kolaylaştırıcı yetkinlikler öncelikli dikkate alınır. Bireylerde imajı tamamlayan parçalardan birkaçı da, hepimizin gözlemlediği fiziksel çekicilik, kılık kıyafet uyumu, vücut dili ve ilave olarak etkili konuşma ve iyi bir ilişki yönetimi becerisidir.”

Haberin Devamı

KURUMLAR HAYIR DESE DE GERÇEK BAŞKA

Tuba Karagöz Sever, bu süreçte umumi olarak önyargıların devreye girdiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Bireylerin sahip oldukları yeteneklerine veya potansiyellerine bakılmaksızın diğerlerine göre sahip oldukları haksız veya haksız avantajlar etiketlerini de beraberinde yansıtıyor. Bu bazen; yaşı, cinsiyeti, kilosu gibi birçok gündem maddesi olabilir. Kurumlarda her ne kadar ‘Hayır, bizim için bu ön şart değil ya da üstünde durduğumuz kriterler değil’ dense de maalesef ön yargı tuzağına düşülmektedir. Konu kişinin imajı, fiziksel çekiciliği olunca bizim ülkemizde de kesinlikle bu yaklaşım tescillenmiş durumdadır.”

Haberin Devamı

Tüm bunlara rağmen şimdilerde ABD’de New York City ve bazı eyaletler işyerinde kilo ayrımcılığını yasaklıyor. Şirketler de kilolu çalışanların görünümüne değil deneyimlerine odaklanmaya başlıyor.  New York City’de mayıs ayında yasalaşan ırk, cinsiyet, yaş, din ve cinsel yönelimin yanı dizi ayrımcılığa karşı korunan özellikler listesine ağırlık ve boy ekleniyor. New Jersey ve Massachusetts de iç olmak üzere birçok eyalet benzer yasa tasarıları çıkardı. Michigan ise şu anda kilo sebebiyle istihdam konusunda ayrımcılığı yasaklayan biricik eyalet olma özelliğini taşıyor.

CEO OLMAK İÇİN FORMDA KALMAK BİR ZORUNLULUK!

SHRM’ye göre, işverenlerin yaklaşık üçte ikisi kilolu çalışanlarla ilgili mevcut olan klişeleri ve önyargıları çözmek için adım atmıyor. Amazon başta olmak üzere fazla az sayıda şirkette, aşırı kilolu işçileri desteklemek ve bu konuda farkındalık yaratmak için çalışan grupları oluşturulsa da bunlar hâlâ istisna olmaya devam ediyor. İş dünyası liderleri bile, yakın zamana kadar bu konudaki önyargılar hakkında pek fazla düşünmediklerini söylüyor.

Bazı yöneticiler, idare kademelerinde yükselmek isteyen herkes için formda olma baskısının oldukça yoğun olduğunu söylüyor. Öyle ki internet, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg gibi teknoloji liderlerinin şu anki fiziklerine nasıl ulaştıklarına dair görüntüler ve haberlerle dolu. Üstelik bazı liderlik koçları, formda kalmanın CEO’luk yolunda ilerlemek için neredeyse bir gereklilik olduğunun altını çiziyor.

Houston’daki işe alım firması Murray Resources’ın yönetici ortağı Keith Wolf, hariç görünüşün bir faktör olmadığını düşünmenin ‘saflık’ olacağını söyledi ve ekledi: “Belirli roller için kimin işe alındığına bakabilirsiniz. Şirketler, liderlerin nasıl algılandığı, nasıl giyindikleri, toplantılarda nasıl göründükleri ve hatta yaptıkları her şey konusunda endişeliler.”

‘HERKES ÇOK ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR AMA…’

Eski IBM CEO’su Ginni Rometty, yakın tarihli ‘Good Power’ adlı kitabında, kariyerinin başlarındayken, kilo aldığında bir patronun zayıflamanın onun ilerlemesine yardımcı olacağını tavsiye ettiğinden bahsederek, “Patronum bana ‘Diğer üst düzey yöneticilere bir bak. Çoğu fiziksel olarak iyi durumda görünüyor’ dedi” ifadelerini kullanıyordu.

Bir bilgi teknolojisi program yöneticisi olan 59 yaşındaki Michael Hearn, kariyerinin çoğunda fazla kilolu olduğunu söyledi. Neden terfi alamadığına dair bir geri bildirim istediğinde ise “Herkes senin akıllı bir adam olduğunu biliyor, herkes fazla çalıştığını biliyor. Sadece bedeninden ötürü kendini iyi göstermiyorsun” cevabını meydan Hearn, son yıllarda 90 kilo verdiğini ve o zamandan beri kariyerini sıfırlama planıyla işinden ayrıldığını söyledi.

‘KENDİSİ İÇİN ÇABALAYANLAR DAHA BAŞARILI OLURLAR YAKLAŞIMI VAR’

Peki fakat işverenler, işe alım uzmanları sebep kilolu insanları daha az işe almak ya da daha az terfi ettirmek istiyor?

İnsan Kaynakları Danışmanı Tuba Karagöz Sever bu soruyu, “Genel olarak profesyonel yaşamda şöyle bir tez vardır: İmaj olarak özenli ve dikkatli olan bireyler, yaşamlarını daha iyi kontrol edebilir, üzerinde kafa yorabilir, yaşamının direksiyonunu alabilir. En önemlisi de ‘Bu kişiler her zaman her açıdan rol-model yaklaşım sergileyebilir’ anlayışı geçerlidir. Günün sonunda bu yaklaşımın altında yatan temel duygu ise, ‘Kendisinin farkında olan, kendisi için çabalayan ve önemseyen insanlar yaşamlarının her boyutunda leke bırakırlar, başarılı olurlar’ yaklaşımıdır” diye cevapladı.

FAZLA KİLO İLE ANKSİYETE, DEPRESYON VE BAŞARISIZLIK İLİŞKİSİ

Sever şu detayların da altını çizdi:

— İnsan kaynakları profesyoneli olarak baktığımda, bazı durumlarda bu bencilce bir gözlem ve ön yargı olarak da geliyor. Evet, insanlar kendileri ile ilgili birçok noktada her şeyi kontrol edebilirler, en iyi versiyonlarını da sunabilirler fakat bazen insanların kontrol edemedikleri durumlar da devreye girer. Buna örnek olarak; kilolu ya da obez sınırında bir bireyi ele aldığınızda altında yatan kolay çözülemeyen sıhhat problemleri çıkabilir.

— Fazla kilolu ve obez insanlarda, anksiyete, depresyon, sosyal içe kapanıklık, ilişkilerde uyum sorunları gibi faktörlerin öbür insanlara nazaran daha fazla görüldüğü uzmanlar tarafından da anlatım ediliyor. Bu yaklaşım doğrultusunda, kişideki abartılmış kilonun, kişinin bireysel kontrolü ile ilgili duruşunu yansıttığı düşünülüyor. Buna bağlı olarak da başarısız olma eğilimi etiketlemesi yapılabiliyor.

— Arkasından gelen yaklaşım ise gene öbür insanlara göre öz saygılarının standart ölçütlerin altında olması inancıdır. Bu da gene ön yargıya yönelik etiketleme de olabilir. Bu gözlemi destekleyen yaklaşımlara tanıklık ettiğim kadar bu etiketlemeyi bilakis çeviren birçok profesyonel amel insanı ya da potansiyel namzet ile de karşılaşma şansım oldu.

— Kilolu çalışanlar profesyonel yaşamda gördükleri ayrımcı davranışların yanında sosyal hayatta da kendilerine müsait kıyafet bulamamak, çalışma ortamlarındaki oturma alanlarının kendilerine müsait olmaması, dar alanlarda hareket zorlukları gibi durumlarla karşılaşıyorlar. Bu yaklaşım da onların özgüvenlerini zedeliyor, sosyalleşmelerine ve topluma karışmalarına mani oluyor. Hal böyle iken de ilişkilerini de etkilediği gözlemlenebilmektedir.

— Kilolu bireyin psikolojik olarak bunu yönetememe durumunda ise, mutsuz ve başarısız çalışan profili ortaya çıkmaktadır.

Şimdilerde bu ön yargı etiketlemesi ortadan kalkmaya başladı. Kurumlar, işe alma uygulamalarında, hariç görünüşle ilgili keskin kriterleri ortadan kaldırarak uzmanlık alanları, deneyimleri, geçmiş performans ve başarıya yönelik verilere daha fazla odaklanmayı ön planda tutmaya başladı. Bunun en temelinde de artık güçlü profillerin ön planda olması yatıyor. Bunu sağlayacak en temel kriter ise gözle görülen, elle tutulan, anlatım edilebilen becerilerdir.

İnsan Kaynakları Uzmanı Tuba Karagöz Sever

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
deneme bonusu gaziantep escort bayan gaziantep escort

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş